Podczas spotkania zorganizowanego w 30 czerwca 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie omówiono podstawowe zasady, którymi należy się kierować w trakcie wakacji nie tylko podczas wypoczynku nad wodą, ale także podczas podróży czy wykonywania prac polowych.
„Oczywiście o bezpieczeństwo trzeba dbać przez cały rok, ale rzeczywiście ten okres wakacyjny jest czasem szczególnym. Nasze służby powiatowe są dobrze jednak przygotowane do tego, żeby było bezpiecznie, i to zarówno na drodze, jak również w miejscach wypoczynku. Pamiętajmy również, że to także od nas samych będzie zależało, czy będzie bezpiecznie – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.
Bezpieczny wypoczynek nad wodą, w wodzie i na wodzie jest zbiorem zasad jakie powinny być przestrzegane. Wypoczynek często jest kojarzony z pobytem nad morzem, jeziorami, rzeką. Woda – nawet pozornie spokojna – może być niebezpieczna. Większość wypadków jest wynikiem lekkomyślności ludzi oraz lekceważenia obowiązujących przepisów, a przede wszystkim kąpieli w miejscach niestrzeżonych.
Nad bezpieczeństwem, czystością i ochroną łowisk oraz zwalczaniem kłusownictwa w powiecie gnieźnieńskim czuwa Społeczna Straż Rybacka.
„Ogółem przeprowadziliśmy w tym drugim kwartale 42 kontrole, w których skontrolowaliśmy 157 wędkarzy. Podczas naszych służb, także 18 służb nocnych, które mieliśmy w tym okresie, nasi strażnicy ujawnili i zdjęli sprzęt kłusowniczy, służący do nielegalnego połowu ryb w postaci: 16 wontonów, 4 mieroży, 3 więcierzy, 2 bębenków i 1 sznura. W tym czasie również skierowaliśmy wniosek do sądu koleżeńskiego przy Zarządzie Koła PZW „Polania” za nieregulaminowe wędkowanie trzema wędkami” – mówi Zenon Pieterek, Komendant Społecznej Straży Rybackiej.
Z całą pewnością można stwierdzić, ze piątkowe spotkanie, w którym uczestniczyli również przedstawiciele policji, straży pożarnej oraz KRUS zwróciło szczególną uwagę na działania prewencyjne prowadzone nad wodą, na drogach, a także na terenach wiejskich, gdzie podczas wakacji trwają żniwa.