top
Menu
OS
Ochrona środowiska, to „właściwe wykorzystanie oraz odnawianie zasobów i składników przyrody,
w szczególności dziko występujących roślin i zwierząt oraz kompleksów przyrodniczych i ekosystemów".
 
aktualnosci

Aktualności

BUDUJ ENERGOOSZCZĘDNIE
2013/12/11 15:55:00 ( 2984 odsłon )

    

10.12.2013 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Gnieźnie odbyła się druga edycja konferencji poruszającej tematykę budownictwa energooszczędnego zorganizowana przez Starostwo Powiatowe wspólnie z Wielkopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa i Polskim Zrzeszeniem Inżynierów i Techników Sanitarnych - Oddział Wielkopolski – Delegatura w Gnieźnie.

Konferencja odbyła się pod hasłem: „Buduj energooszczędnie! Potencjał drewna w budownictwie” i cieszyła się dużym zainteresowaniem - uczestniczyli w niej przedstawiciele Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie, Polskiego Klubu Ekologicznego, przedsiębiorcy, inwestorzy, przedstawiciele firm, osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, mieszkańcy Powiatu Gnieźnieńskiego, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 z Gniezna i Zespołu Szkół Politechnicznych - Technikum Budowlane z Wrześni.

Konferencję otworzyła i zaproszonych gości powitała Członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego – Alina Kujawska - Matanda, zwracając uwagę na ciekawy temat spotkania, a przede przestrzeganie dobrej praktyki budowlanej oraz pozytywny wpływ na środowisko.

Na pytanie jak należy chronić i konserwować drewno w budownictwie odpowiedział dr hab. Inż. Grzegorz Cofta z Zakładu Ochrony i Konserwacji Drewna, Instytutu Chemicznej Technologii Drewna, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prelegent przedstawił   m.in. podział czynników degradujących drewno, charakterystykę klas zagrożenia atakiem biologicznym w zależności od warunków użytkowania drewna oraz rodzaje impregnatów.

Punkty styczne dwóch branż budownictwa i archeologii zaprezentował przedstawiciel firmy APB THOR Sp. z o.o.- dr Daniel Żychliński.

Konferencję uświetniła żywa dyskusja, w której uczestnicy zadawali prelegentom wiele pytań, co niewątpliwie dostarczyło sporej porcji wiedzy. Podczas konferencji odbył się również pokaz praktyczny gatunków drzew, których drewno może być wykorzystywane w budownictwie.

Udział budownictwa drewnianego na rynku rośnie. Zastosowanie drewna w budownictwie i jego nieograniczonych możliwości nie stoi w sprzeczności z ochroną zasobów leśnych i dbałością o otaczające nas środowisko. Drewno jest jedynym tak szeroko dostępnym i całkowicie odtwarzalnym surowcem budowlanym.

Z całą pewnością można stwierdzić, że na konferencji przedstawiono zastosowanie drewna w budownictwie bazując głównie na doświadczeniu i przestrzeganiu dobrej praktyki budowlanej oraz minimalizację kosztów eksploatacji i pozytywny wpływ na środowisko.


Powrót Strona do wydruku Wyślij znajomemu Strona do wydruku
multimedia
 Polecamy
  Instytucje
menu pionowe
 Jak załatwić sprawę
Wydział Ochrony Środowiska zajmuje się sprawami z zakresu...
 więcej...
 Gosp. wodno-ściekowa. Rybactwo śródlądowe
Wydział zajmuje się wydawaniem kart wędkarskich ....
 więcej...
 Społeczna Straż Rybacka Powiatu Gnieźnieńskiego
SSR zajmuje się czynnościami kontrolno - prewencyjnymi w zakresie przestrzegania ustawy o rybactwie śródlądowym...
 więcej...
 Godpodarka odpadami
Wydział zajmuje się sprawami z zakresu gromadzenia, zagospodarowania i utylizacji odpadów...
 więcej...
  Ochrona powietrza i ochrona przed hałasem
Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gnieźnie zajmuje się następującymi sprawami z zakresu ochrony środowiska...
 więcej...
 Geologia
Wydział zajmuje się uzyskaniem koncesji na wydobywanie złóż kopalin..
 więcej...
 Ochrona przyrody, leśnictwo, łowiectwo
Wydział zajmuje się sprawami z zakresu wycinki drzew, gospodarki leśnej...
 więcej...
 Współpraca z organizacjami i jednostkami
Współpraca Wydziału Ochrony Środowiska z organizacjami i jednostkami...
 więcej...
  Ważne instytucje i urzędy
Instytucje współpracujące w zakresie ochrony środowiska...
 więcej...
 
lightbox
copywrite

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawła II 9/10, 62-200 Gniezno

Uzytkownik:
Logowanie
e-mail
*