ZIELONE NUTY

Data 2013/10/18 14:45:59 | Temat: 

17 października w malowniczo udekorowanym „Ranczo w Dolinie", w barwach Polskiej Złotej Jesieni odbył się II Powiatowy Festiwal Piosenki Ekologicznej „Zielone Nuty" dla uczniów i osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną.

Festiwal został zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kłecku i Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Celem festiwalu była integracja osób z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej, prezentacja i popularyzacja dorobku artystycznego o tematyce ekologicznej, propagowanie aktywnych i kreatywnych form spędzania czasu, wymiana doświadczeń artystycznych i proekologicznych oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą i muzyką oraz promowanie młodych talentów.

Uroczystego otwarcia konkursu muzycznego dokonali: Członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego - Alina Kujawska-Matanda oraz Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. hm. Zygmunta Imbierowicza w Kłecku - Adam Serwatka, życząc uczestnikom udanej zabawy poprzez rozwijanie swoich pasji zarówno artystycznych jak i ekologicznych.

Udział w Powiatowym Konkursie Piosenki Ekologicznej zgłosiło 5 placówek z Powiatu Gnieźnieńskiego, 1 z Powiatu Wągrowieckiego i 1 z Powiatu Słupeckiego.

 

Wszystkie występy zostały przygotowane z dużym zaangażowaniem zarówno występujących zespołów jak i ich opiekunów, poziom festiwalu był bardzo wysoki, a piosenki ciekawie wykonane. Po wnikliwych naradach komisja konkursowa postanowiła przyznać nagrody w kategorii:

za najpiękniejszą piosenkę o tematyce ekologicznej dla:

  • Specjalnego Ośrodka- Szkolno - Wychowawczego w Słupcy „Jasne niebo, czysta woda”
  • Warsztatów Terapii Zajęciowej z Gniezna „Ekologiczny rap”

za ciekawą aranżację wykonywanego utworu dla:

  • Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kłecku „Jak zielono będzie wokół nas”
  • Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 w Gnieźnie (Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do pracy) „Szanuję ją...”

za wyjątkowy styl i poczucie rytmu dla:

  • Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 w Gnieźnie „Tęczowa śmieciarka”
  • Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 w Gnieźnie (Szkoły Podstawowej nr 14) „Stokrotka”

za ogólny wyraz artystyczny uczestników dla:

  • Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kłecka „Ekologiczny rap”
  • Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Wągrowcu „Bo na świecie pięknie będzie”

Nagrody w postaci m.in. zestawów do malowania wszystkim wykonawcom wręczali: Alina Kujawska-Matanda - Członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, Magdalena Musiałowicz -Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, Adam Serwatka Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kłecku, Włodzimierz Jankowski - Prezes Koła nr 59 Szarak w Mieleszynie, Romuald Pęcherski - Łowczy w Kole nr 59 Szarak w Mieleszynie oraz Tomasz Pokładecki z Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

Dodatkowymi atrakcjami festiwalu były: gościnny występ zespołu muzycznego, przy którym wszyscy bawili się znakomicie, przejażdżki quadem oraz gazikiem, a także zwiedzanie gospodarstwa agroturystycznego. Na wszystkich uczestników muzyczno-ekologicznej zabawy czekał również gorący posiłek. Uczestnicy festiwalu wyjeżdżali z uśmiechem na twarzy, zadowoleniem oraz nadzieją spotkania za rok.

Forma edukacji ekologicznej, jaką jest organizacja festiwalu nie tylko upowszechnia wiedzę o przyrodzie, propaguje konkretne zachowania korzystne dla środowiska, ale inspiruje dzieci i młodzież do działań w zakresie jego ochrony oraz uświadamia odpowiedzialność za stan środowiska poprzez zabawę.

Na uwagę zasługuje fakt, że Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Kłecku obchodził doniosły jubileuszu 20-lecia istnienia. Gratulując dotychczasowej, zasługującej na ogromne słowa uznania aktywności i mając na uwadze owocną współpracę planuje się kontynuowanie organizacji festiwalu w zakresie propagowania edukacji ekologicznej.

 

Ten artukul pochodzi z serwisu Starostwo Powiatowe - Wydział Ochrony Środowiska
http://naszesrodowisko.pl

Oto bezposredni odnosnik do tej publikacji:
http://naszesrodowisko.pl/article.php?storyid=232&topicid=1