*
top
Menu
OS
Ochrona środowiska, to „właściwe wykorzystanie oraz odnawianie zasobów i składników przyrody,
w szczególności dziko występujących roślin i zwierząt oraz kompleksów przyrodniczych i ekosystemów".
 
aktualnosci

Aktualności

2017/5/19 12:49:40 ( 20 XOOPS__READS )

Dnia 17.05.2017 r. o godz. 12.00 w budynku Starostwa Powiatowego w Gnieźnie  odbyło się posiedzenie kapituły XVII edycji Powiatowego Konkursu Ekologicznego Ekolider. Kapituła konkursu, w której oprócz organizatorów uczestniczył przedstawiciel mediów, wyłoniła najlepszych Ekoliderów, przyznała również tytuły Mecenasa Przyrody.

Konkurs organizowany jest przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Wydział Ochrony Środowiska, Urząd Miejski w Gnieźnie, Polski Klub Ekologiczny – Koło w Gnieźnie, Nadleśnictwo Gniezno i Polski Związek Łowiecki.

Idea konkursu opiera się na działaniach w zakresie racjonalnej gospodarki odpadami i uświadamia dzieciom i młodzieży w jaki sposób należy dbać o środowisko przyrodnicze. EKOLIDER obejmuje wiele kategorii: odzysk surowców wtórnych, odzysk nakrętek od butelek PET, kronikę aktywności ekologicznej, pomoc zwierzętom leśnym, zbiórkę zużytych baterii oraz „ekolans”, czyli pomysł na propagowanie inicjatyw i edukacji ekologicznej społeczeństwa.

W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział 22 placówki oświatowe z Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego, od szczebla przedszkola do szkoły gimnazjalnej (12 przedszkoli, 8 szkół podstawowych, 2 gimnazja, 5008 wychowanków).

(W edycji 2016/2017 zebrano 73,2 ton surowców wtórnych, ok. 11 ton karmy, 47 szt. budek lęgowych, 2 szt. karmników.)

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród dla najlepszych EKOLIDERÓW nastąpi 9 czerwca 2017 r. o godz. 12:00 na terenie Nadleśnictwa Gniezno.2017/5/10 13:42:22 ( 44 XOOPS__READS )

PRZYRODA TO NAJLEPSZY EKOLOG

Od 8 maja 2017 r. w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica 12a w Gnieźnie można podziwiać wystawę będącą owocem XII edycji Powiatowego Konkursu Ekologicznego Ekoludek zorganizowanego przez Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gnieźnie oraz Szkolny oraz Szkolny Klub Przyjaciół Przyrody „Ekoludek” mieszczący się przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 w Gnieźnie.

Na wystawie prezentowanych jest 80 prac plastycznych, które wpłynęły na konkurs z 7 placówek specjalnych, z powiatu gnieźnieńskiego, słupeckiego i wrzesińskiego: WTZ z Gniezna, SOSW nr 1 z Gniezna, SOSW nr 2 z Gniezna, SOSW z Kłecka, WTZ z Kłecka, SOSW ze Słupcy i ZSS z Wrześni. Podsumowanie konkursu odbyło 25 kwietnia 2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Gnieźnie.

Po wnikliwych obradach komisja konkursowa przyznała nagrody:

I miejsce: Angelika Nowicka  (WTZ Kłecko)

II miejsce: Rafał Chudziński  (WTZ Gniezno)

III miejsce: Adrian Szymski  (SOSW nr 2 Gniezno)

Nagrody specjalne im. M. Jacoszka otrzymali:

Magdalena Zajdler  (SOSW Kłecko)
Joanna Zielazna  (WTZ Gniezno)
Michał Lewandowski (SOSW Słupca)
Dominik Kuchowicz  (SOSW nr 1 Gniezno)

Wystawę można zwiedzać w dniach i godzinach udostępniania Filii nr 2 BPMG do 31 maja 2017 r.

ZAPRASZAMY2017/4/25 13:34:51 ( 92 XOOPS__READS )

Wychodząc naprzeciw potrzebie propagowania świadomości ekologicznej wśród młodych ludzi Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gnieźnie we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego po raz szesnasty zorganizowali Powiatowy Konkurs Ekologiczny z wiedzy ekologicznej.

Adresatami konkursu byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu.

Finał odbył się w dniu 21 kwietnia 2017 r. w I Liceum Ogólnokształcącego. Tego dnia przybyły reprezentacje z 5 placówek oświatowych ( I LO, III LO, ZSP nr 2, ZSP nr 3, ZSOiZ w Trzemesznie).

Etap powiatowy składał się z dwóch części: pisemnej – test dla wszystkich uczestników oraz ustnej – do której przeszło pięciu najlepszych uczniów z części pisemnej. Uczestnicy części ustnej odpowiadali na pytania zadane w formie multimedialnej.

Suma punktów w poszczególnych etapach pozwoliła wyłonić zwycięzców:

I miejsce – Kaja Magoń – I Liceum Ogólnokształcące w Gnieźnie

II miejsce – Bartosz Wieczorek – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie

III miejsce – Klaudia Nowak – Zespół Szkół im. Jana III Sobieskiego w Gnieźnie

IV miejsce – Klaudia Kirszner – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie

V miejsce – Jakub Kierczyński – Zespól Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2.

Konkurs zorganizowano w ramach przedsięwzięcia pn. Konkursy i inne imprezy upowszechniające wiedzę ekologiczną i przyrodniczą oraz propagujące działania przyjazne środowisku na terenie powiatu gnieźnieńskiego” i dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Ze względu na atrakcyjne nagrody (rower, tablet, książki) pytania konkursowe dotyczyły m.in. zagadnień z zakresu szeroko rozumianej ochrony przyrody, ochrony powietrza, wód i ochrony klimatu.

Konkursowi towarzyszył wykład prof. Antoniego Zajdla z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie dotyczący zanieczyszczeń powietrza, prezentacja przedstawiona przez studenta III roku inżynierii środowiska PWSZ w Gnieźnie - Bartosza Kołodzieja z projektem realizowanym w PWSZ w Gnieźnie - "Monitoring jakości powietrza Gniezna" oraz wystawa gazetek szkolnych Eko-orlik.

Udział w konkursie ekologicznym potwierdza, że młodzież ma aktywne podejście do ochrony środowiska. Poprzez konkurs nie tylko poznaje świat, ale także ma możliwość kształtowania wzorców i idei przyjaznych ekologii.2017/4/7 15:01:25 ( 127 XOOPS__READS )

Wychodząc naprzeciw potrzebie wspierania ogromnej roli ekologicznej drzew z okazji obchodów Święta Lasu, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Wydział Ochrony Środowiska oraz Nadleśnictwo Gniezno zorganizowało akcję sadzenia lasu. Wzięli w niej udział uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie oraz pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska.

„Bardzo cieszę się, że uczniowie z tej szkoły tu przyjechali. Sądzę, że jest to dla nich pewna satysfakcja, bo mają możliwość posadzenia drzewka i być może za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat sami przyjadą ze swoimi dziećmi i zobaczą posadzone przez siebie drzewo. Ja im za to bardzo dziękuję, podziękowania należą się także Nadleśnictwu Gniezno, którego pracownicy przygotowali teren do sadzenia i same sadzonki oraz pokazali, jak należy sadzić drzewa. Liczę, że wszystkie drzewka się przyjmą i będą rosły długie lata” – powiedziała Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

- Sadzenie drzew to jak narodziny nowego dziecka. Jest to początek nowego lasu. Zadaniem leśniczego jest m.in. pielęgnowanie drzew, ale i sadzenie tych nowych. Musimy mieć świadomość, że praca, którą dziś wykonaliśmy nie będzie służyła nam, ale kolejnym pokoleniom - podkreślił nadleśniczy Marek Michalak z Nadleśnictwa w Gnieźnie. - Podczas tegorocznej akcji zasadzono ok. 1400 sztuk 2-letniej sadzonki sosny, a w ciągu pięciu lat – bilans wynosi ok. 10 500sadzonek. By ocenić efekty dotychczasowej współpracy Starosta Gnieźnieński z Nadleśniczym Nadleśnictwa Gniezno udali się na plantację sosny i dębu posadzonych w poprzednich latach.

Z całą pewnością można stwierdzić że wtorkowa akcja przyczyniła się do ukazania przyrodniczych i społecznych funkcji lasu.

Akcję dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu w ramach przedsięwzięcia pn. „Konkursy i inne imprezy upowszechniające wiedze ekologiczną i przyrodniczą oraz propagujące działania na terenie powiatu gnieźnieńskiego”.2017/4/5 11:21:01 ( 148 XOOPS__READS )

Pod takim hasłem dnia 4.04.2017 r. nad Jeziorem Winiary Królewskie Morsy Gniezno przebrani w ciekawe stroje żwawo wskoczyli do wody i oficjalnie zakończyli sezon morsowy.

Do akcji dołączył się Klub Wędkarski Spławik Gniezno, który o samym świcie rozpoczął sezon wędkarski biorąc udział w zawodach. Wsparcie i bezpieczeństwo dla zawodników zapewnili strażnicy ze Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Gnieźnieńskiego.

Całej akcji przyświecał szczytny cel - zbiórka pieniędzy na leczenie Olimpii Niewiadomskiej, która cierpi na tzw. zespół krótkiego jelita.

Pogoda i nastroje dopisały, a wędkarze mogli pochwalić się „taaaką rybą”. Gratulujemy.(1) 2 3 4 ... 12 »
multimedia
 Polecamy
  Instytucje
menu pionowe
 Jak załatwić sprawę
Wydział Ochrony Środowiska zajmuje się sprawami z zakresu...
 więcej...
 Gosp. wodno-ściekowa. Rybactwo śródlądowe
Wydział zajmuje się wydawaniem pozwoleń wodnoprawnych w zakresie budownictwa wodnego...
 więcej...
 Społeczna Straż Rybacka Powiatu Gnieźnieńskiego
SSR zajmuje się czynnościami kontrolno - prewencyjnymi w zakresie przestrzegania ustawy o rybactwie śródlądowym...
 więcej...
 Godpodarka odpadami
Wydział zajmuje się sprawami z zakresu gromadzenia, zagospodarowania i utylizacji odpadów...
 więcej...
  Ochrona powietrza i ochrona przed hałasem
Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gnieźnie zajmuje się następującymi sprawami z zakresu ochrony środowiska...
 więcej...
 Geologia
Wydział zajmuje się uzyskaniem koncesji na wydobywanie złóż kopalin..
 więcej...
 Ochrona przyrody, leśnictwo, łowiectwo
Wydział zajmuje się sprawami z zakresu wycinki drzew, gospodarki leśnej...
 więcej...
 Współpraca z organizacjami i jednostkami
Współpraca Wydziału Ochrony Środowiska z organizacjami i jednostkami...
 więcej...
  Ważne instytucje i urzędy
Instytucje współpracujące w zakresie ochrony środowiska...
 więcej...
 
INFOOS
publicznie dostępny wykaz dokumentów zawierających
informacje o środowisku i jego ochronie.
lightbox
copywrite

www.powiat-gniezno.pl © Copyright Starostwo Powiatowe w Gnieźnie - ul. Jana Pawła II 9/10, 62-200 Gniezno

XOOPS__USERNAME
Logowanie
e-mail